Od 15 czerwca do 10 lipca wnioski do szkół średnich składają uczniowie, którzy starają się o miejsca w placówkach i klasach (oddziałach), do których można się dostać bez dodatkowych sprawdzianów. Poza wnioskiem warto przynieść – jeśli się je ma – dodatkowe zaświadczenia, które dają kandydatowi pierwszeństwo w dostaniu się do klasy, gdyby o to samo miejsce starały się osoby z tym samym wynikiem punktowym w rekrutacji (te dodatkowe kryteria to: problemy zdrowotne ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność kandydata; niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; objęcie kandydata pieczą zastępczą).
Wszyscy chętni do szkół lub klas, do których odbywają się sprawdziany umiejętności kierunkowych, testy kompetencji i predyspozycji językowych, próby sprawności fizycznej, mają na złożenie wniosku mniej czasu – termin upływa 22 czerwca. Dodatkowe egzaminy do szkół ponadpodstawowych dwujęzycznych, oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych odbędą się między 23 czerwca a 7 lipca. Dokładne daty sprawdzianów zdolności kierunkowych, predyspozycji i kompetencji językowych, prób sprawności fizycznej ustalają dyrektorzy poszczególnych szkół.
Między 31 lipca a 4 sierpnia do szkoły pierwszego wyboru należy donieść zaświadczenie o wyniku egzaminu klas 8 (wyniki te będą ogłoszone 31 lipca). Jeśli okaże się, że wynik jest zupełnie inny, niż uczeń się spodziewał, i że zmiana ta wpływa na to, do której szkoły chce się dostać, do 4 sierpnia jest jeszcze czas na dokonanie zmian na liście preferencji. Jeśli po zmianach inne liceum czy technikum będzie szkołą pierwszego wyboru, należy do niej złożyć wszystkie wymagane dokumenty: wniosek, świadectwo i wynik egzaminu, ew. dodatkowe zaświadczenia.
W dniach 12-18 sierpnia do szkół prowadzących szkolenie zawodowe, należy przynieść zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu oraz (jeśli jest wymagane), orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Jeśli z ważnych przyczyn uzyskanie takiego zaświadczenia i orzeczenia nie jest możliwe kandydat (lub rodzice niepełnoletniego kandydata) powinien do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00, poinformować o tym dyrektora szkoły i podać przyczynę takiego opóźnienia. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
W tym roku, z racji skróconego czasu trwania naboru, nie ma etapu rekrutacji uzupełniającej.