edukacja wczesnoszkolna
PZO W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
W edukacji wczesnoszkolnej ocenianie jest procesem gromadzenia danych o zachowaniu i osiągnięciach szkolnych dziecka; to proces sprawdzania i orzekania, jak się ma faktyczny rozwój dziecka do rozwoju zakładanego w podstawie programowej. Oceniać ucznia, to dać jak najpełniejszą informację o jego aktywności, postępach, trudnościach oraz uzdolnieniach i zainteresowaniach.
Ocenianie jest procesem ciągłym, trwającym cały rok szkolny. Systematyczne kontrolowanie osiągnięć ucznia w zakresie rozwoju fizycznego, społeczno-moralnego i intelektualnego utworzy obiektywny i pełny obraz rozwoju wychowanka.
- W procesie oceniania stosuje się ocenę opisową. Ocena opisowa to ustna bądź pisemna informacja nauczyciela na temat wykonywania zadań szkolnych przez ucznia. Ta informacja może dotyczyć zarówno procesu wykonywania zadania, jak i efektu działalności ucznia.
Ocenianiu podlega:
-zachowanie ucznia,
-umiejętności i wiedza- osiągnięcia (edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja społeczna, edukacja plastyczna, edukacja muzyczna, edukacja techniczna).
- Wyodrębnia się dwa rodzaje oceniania:
- ocenianie bieżące
- ocenianie sumujące (śródroczne) i klasyfikacyjne (roczne).
- Ocenianie bieżące jest prowadzone systematycznie, eksponuje osiągnięcia indywidualne dziecka; podczas zajęć uczeń otrzymuje potwierdzenie tego, co poprawnie wykonał, co osiągnął oraz wskazówki, co poprawić, udoskonalić, nad czym jeszcze popracować.
Przy ocenie bieżącej nauczyciel może stosować różne formy oceniania:
- krótki opis (pisemna);
- ocenę ustną;
-ocenę wyrażoną symbolem graficznym (naklejka);
- ocenę wyrażoną cyfrą: 6, 5, 4, 3, 2, 1.
Przyjmuje się następujące skróty słowne ocen cyfrowych:
-Ocena celująca (cel.) – 6
-Ocena bardzo dobra (bdb.) – 5
-Ocena dobra (db.) – 4
-Ocena dostateczna (dst.) – 3
-Ocena dopuszczająca (dop.) –2
-Ocena niedostateczna (ndst.) – 1
4. Bieżące ocenianie ucznia odnotowuje się w zeszytach uczniów, na pracach pisemnych, również w e-dzienniku, wpisując cyfrę: 6, 5, 4, 3, 2, 1.
5. Przy ocenie bieżącej nauczyciel sprawdza osiągnięcia edukacyjne na podstawie :
- kontroli prac ucznia i innych zadań wykonywanych w czasie zajęć;
- obserwacji uczniów w praktycznym działaniu;
- prac pisemnych;
- wypowiedzi ustnych;
- kontroli prac domowych;
- dodatkowych zadań (np. pozyskiwanie informacji z różnych źródeł);
- sprawdzianów, testów badających poziom umiejętności.
6. Przy ocenianiu testów, sprawdzianów i innych prac pisemnych nauczyciel posługuje się komentarzem oraz symbolem cyfrowym. Testy, sprawdziany są oceniane punktowo, a następnie przeliczane na skalę procentową odpowiadającą poszczególnym ocenom:
100% - 96% pkt. – celujący- 6
95,99% – 90% – bardzo dobry -5
89,99% – 70% – dobry -4
69,99% – 55% – dostateczny -3
54,99% – 30% – dopuszczający -2
29,99% – 0% – niedostateczny -1
7. Kryteria oceny pisania z pamięci i ze słuchu:
0 błędów – 6 (Wspaniale!)
1 błąd – 5 (Bardzo ładnie!)
2-3 błędy – 4 (Dobrze!)
4-6 błędów – 3 (Nieźle, ale staraj się pisać uważniej!)
7-9 błędów –2 (Niestety, popełniłeś dużo błędów! Popracuj jeszcze!)
10 i więcej błędów –1 (Przykro mi, musisz więcej pracować!)
Trzy inne błędy typu: zamiana liter, pominięcie liter, brak znaków diakrytycznych oraz znaki interpunkcyjne są równoznaczne z jednym błędem ortograficznym.
8. Kryteria oceny przepisywania tekstu drukowanego i pisanego:
- 0 błędów ortograficznych i gramatycznych, staranne pismo- celujący (6)
- 0 błędów ortograficznych i gramatycznych (dopuszczalny 1 błąd interpunkcyjny) -bardzo dobry (5)
- 1 błąd ortograficzny – dobry (4)
- 2 błędy ortograficzne – dostateczny (3)
- 3 błędy ortograficzne – dopuszczający (2)
- 4 i więcej błędów ortograficznych – niedostateczny (1)
9. Śródroczna ocena opisowa – jest wynikiem półrocznej obserwacji, zawiera informacje dotyczące postępów w nauce jak i zachowaniu ucznia oraz wskazówki dotyczące dalszej pracy z uczniem. Ocena ta jest skierowana do rodziców w formie pisemnej oraz znajduje się w e-dzienniku. Rodzic zapoznaje się z proponowaną półroczną oceną opisową miesiąc przed zakończeniem I półrocza.
10. Roczna ocena opisowa –jest wyrażona w formie pisemnej w e-dzienniku oraz na świadectwie. Rodzic zapoznaje się z proponowaną roczną oceną opisową miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego.
11. Przy klasyfikowaniu ucznia obowiązuje ocena opisowa ustalona w oparciu o oceny zanotowane w e-dzienniku i spostrzeżenia nauczycieli.
12. Ocena z zachowania – jest również oceną opisową.
13. Przy ocenie zachowania brane są pod uwagę następujące kryteria: zachowanie w szkole, przestrzeganie norm społecznych, spełnianie przez ucznia obowiązków szkolnych, jego kultura, współpraca w zespole, relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi, szczególne osiągnięcia oraz aktywność społeczna.
14. Ocena działalności artystycznej i sprawności ruchowej polega przede wszystkim na określeniu stopnia zaangażowania i stosunku dziecka do podjętych działań.
15. Z powodu długotrwałej nieobecności uczeń zobowiązany jest do nadrobienia braków.
16. Rodzice informowani są o wynikach osiągnięć edukacyjnych i zachowaniu uczniów w e-dzienniku, na zebraniach klasowych i podczas kontaktów indywidualnych (konsultacje) – wówczas mają możliwość wglądu w sprawdziany, testy (teczki prac w klasie).
17. Promocję do klasy programowo wyższej otrzymują uczniowie, którzy opanowali wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia. Wniosek o niepromowanie składa wychowawca klasy, po zasięgnięciu opinii rodziców lub rodzic ucznia, po zasięgnięciu opinii wychowawcy klasy.
18. Uzyskane oceny roczne, śródroczne oraz bieżące są jawne dla ucznia i rodzica i są dostępne w e-dzienniku.
19. Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Ocenianie ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest dostosowane do jego indywidualnych możliwości. Uwzględnia się przy tym zalecenia opinii lub orzeczenia PPP, zaangażowanie ucznia w proces dydaktyczny oraz jego postępy w nauce.
SPOSOBY GROMADZENIA INFORMACJI O UCZNIU:
- Bieżące zapisy w e-dzienniku.
- Zapisy w zeszytach uczniowskich i ćwiczeniach.
- Testy, sprawdziany, kartkówki, dyktanda.
- Informacje z postępów w nauce i zachowaniu dla rodziców – ocena śródroczna i końcoworoczna.
- Prace pisemne (sprawdziany, diagnozy, testy, dyktanda) są przechowywane w indywidualnych teczkach ucznia.
SPOSOBY POWIADAMIANIA UCZNIÓW I RODZICÓW PRZEZ NAUCZYCIELI O POSTĘPACH UCZNIÓW W NAUCE I ZACHOWANIU
1. Na początku roku szkolnego rodzice są zapoznawani z wymaganiami z podstawy programowej i PZO, zgodnie z którymi nauczyciel ocenia osiągnięcia ucznia.
2. Rodzice otrzymują informacje o postępach dziecka poprzez ustne rozmowy z wychowawcą, uwagi pisemne w zeszytach, pisemną śródroczną ocenę opisową oraz w toku konsultacji.