język angielski
1. Celem przedmiotowych zasad oceniania jest jasne określenie zasad, którymi nauczyciel języka angielskiego będzie się kierował przy wystawianiu ocen.
2. Przedmiotowe Zasady Oceniania z języka angielskiego są zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania (WZO).1. Na początku roku szkolnego uczniowie zostaną poinformowani przez nauczyciela przedmiotu o zakresie wymagań z języka angielskiego, obowiązującym w danym roku (zakres wiadomości i umiejętności, które trzeba mieć opanowane na koniec roku szkolnego) oraz o sposobie i zasadach oceniania.
2. Nauczanie języka angielskiego w szkole podstawowej odbywa się na podstawie programów zatwierdzonych do realizacji w klasach I-VIII szkoły podstawowej.3. Na początku każdego semestru nauczyciel określa przybliżoną ilość:
a. sprawdzianów
b. kartkówek
c. innych form sprawdzania wiedzy i umiejętności.
4. O dokładnym terminie i zakresie sprawdzianów uczniowie zostaną powiadomieni z tygodniowym wyprzedzeniem, jednocześnie zostanie on wpisany do dziennika.
1. Uczniowie za swoją pracę otrzymują oceny według szkolnego systemu, w skali 1-6. Ocenianie roczne, semestralne oraz cząstkowe z języka angielskiego odbywa się według następującej skali:
- Ocena celująca - 6
- Ocena bardzo dobra - 5
- Ocena dobra - 4
- Ocena dostateczna - 3
- Ocena dopuszczająca - 2
- Ocena niedostateczna - 1Kryteria ocen
100% -96% -stopień celujący
95,99% -90% -stopień bardzo dobry
89,99% -70% -stopień dobry
69,99% -55% -stopień dostateczny
54,99% -30% -stopień dopuszczający
29,99% -0% -stopień niedostateczny
Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów mających obniżone kryteria oceniania nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:
poniżej 19% możliwych do uzyskania punktów -niedostateczny
20% -39% -dopuszczający
40% -54% -dostateczny
55% -70% -dobry
71% -89% -bardzo dobry
90% -100% -celujący
2. Oceny śródroczne uwzględniają oceny cząstkowe wystawione uczniom za wiedzę i umiejętności z form aktywności obowiązujących w danym semestrze.
3. Przy wystawianiu oceny na zakończenie semestru lub roku szkolnego bierze się pod uwagę jego wagę. Nie są te oceny średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. O ocenie śródrocznej i końcoworocznej decyduje hierarchia ważności ocen oraz terminowe wywiązywanie się uczniów z wykonywania wymaganych prac w semestrze. Największą wagę mają stopnie z prac pisemnych – sprawdzianów (obejmujących dział lub większą partię materiału), kartkówek z bieżącego materiału oraz praktycznych umiejętności językowych (rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, tworzenie wypowiedzi pisemnej).4. Zasada oceny ważonej –ocena klasyfikacyjna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Ocena ta wynika z przeliczenia „wpływu” ocen cząstkowych według zasady: 0,5 za prace pisemne; 0,3 za odpowiedzi i kartkówki; 0,2 za inne aktywności ucznia (praca domowa, aktywność, udział w lekcji i inne). Ocena końcowa jest ilorazem sumy poszczególnych ocen i ich przeliczników i ilości.
5. Ocena na pierwszy semestr jest brana pod uwagę przy wystawianiu oceny końcoworocznej.
6. Na podwyższenie oceny z przedmiotu wpływają osiągnięte sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
7. Na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciel informuje ucznia o przewidywanej ocenie.
8. Nauczyciel informuje rodziców o przewidywanej ocenie niedostatecznej na miesiąc przed końcem semestru (roku szkolnego).9. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia następuje na podstawie tego orzeczenia.
IV
1. Oceny są jawne.2. Uczeń oceniany jest na bieżąco i rytmicznie.
3. Nauczyciel jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom sprawdziany i inne prace kontrolne w ciągu dwóch tygodni.
4. Sprawdzone i ocenione sprawdziany nauczyciel przechowuje przez okres całego roku szkolnego i pozostają one do wglądu uczniów i rodziców/prawnych opiekunów.
V
1. Sprawdziany i kartkówki są obowiązkowe. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może napisać sprawdzianu z całą klasą, to ma obowiązek zaliczenia go w terminie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu, jednak nie dłuższym niż dwutygodniowym od momentu powrotu do szkoły.
2. Uczeń ma obowiązek poprawić sprawdzian, gdy otrzymał z niej ocenę niedostateczną.
3. Jeżeli uczeń otrzyma ze sprawdzianu ocenę inną niż niedostateczna, lecz nie satysfakcjonującą go to ma możliwość ewentualnej poprawy w terminie uzgodnionym z nauczycielem uczącym. Punktacja za poprawioną pracę jest taka sama jak za pracę pierwotną.
4. Nie uwzględnia się nieusprawiedliwionego nieprzygotowania do sprawdzianów.
5. Kartkówki pisemne obejmują treść ostatnich lekcji. Nie muszą być zapowiadane.
6. Uczeń ma prawo do dwukrotnego zgłoszenia nieprzygotowania w semestrze. Nieprzygotowanie zgłasza się nauczycielowi przedmiotu na początku zajęć, po sprawdzeniu obecności uczniów. Nie dotyczy to sprawdzianów.
VI
1. Uczeń jest zobowiązany do prowadzenia zeszytu przedmiotowego w estetycznej formie i do udostępniania zeszytu nauczycielowi do wglądu.
2. Każdy uczeń ma prawo do dodatkowych ocen za wykonane prace nadobowiązkowe, które mogą wpłynąć na podwyższenie oceny śródrocznej/końcoworocznej.
3. Ocenianiu podlegać będą:
- sprawdziany - obejmujące dział lub większą partię materiału, są obowiązkowe, jednogodzinne i zapowiadane co najmniej tydzień wcześniej
- kartkówki z bieżącego materiału, nie muszą być zapowiedziane
- umiejętności językowe (rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, tworzenie wypowiedzi pisemnej, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych)
- prace domowe - w zeszycie ćwiczeń, zeszycie przedmiotowym lub w innej formie
- praca na lekcji
- prace dodatkowe - projekty, referaty i inneVII
Ustala się następujące ogólne kryteria stopni w klasyfikacji rocznej:
1)stopień celujący otrzymuje uczeń, który opanował treści i umiejętności wykraczające poza program danej klasy:
a)spełnia wymagania wynikające z podstawy programowej i programu nauczania przyjętego przez nauczyciela w danej klasie na bardzo wysokim poziomie;
b)otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 5,51-6,00; c)samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia, biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych;
d)uzyskał tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim, uzyskał tytuł finalisty lub laureata ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej;
e)osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się do finałów na szczeblu krajowym lub posiada inne porównywalne sukcesy.
2)stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który opanował treści i umiejętności określone na poziomie wymagań dopełniającym, czyli:
a)spełnia wymagania wynikające z podstawy programowej oraz przyjętego przez nauczyciela programu w danej klasie na wysokim poziomie;
b)otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 4,51 -5,50; c)rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
3)stopień dobry otrzymuje uczeń, który opanował poziom wymagań rozszerzających, czyli: a)w pełni posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane w podstawie programowej;
b)otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 3,51-4,50; c)poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.
4)stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który opanował poziom wymagań podstawowych, czyli:
a) posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane w podstawie programowej na średnim poziomie w danej klasie;
b) otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 2,51-3,50;
c) rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności.
5)stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który opanował poziom wymagań koniecznych, czyli:
a)posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane w podstawie programowej na niskim poziomie w danej klasie;
b) otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 1,51-2,50;
c) rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne typowe o niewielkim stopniu trudności.
6)stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie opanował poziomu wymagań koniecznych oraz:
a)nie opanował wiadomości i umiejętności ujętych w podstawie programowej, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu (nie dotyczy klas programowo najwyższych)
b)nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań o niewielkim stopniu trudności;
c)otrzymał z przeliczenia ocen cząstkowych średnią ważoną w przedziale 1,00-1,50
VIII
1. Uczeń ma prawo odwoływać się od oceny śródrocznej i końcoworocznej do Dyrektora Szkoły w przypadku naruszenia zasad proceduralnych PZO.